Profile of Shri Jaswant Singh - BJP Leader.


Shri Jaswant Singh/profile/career/education/profession/family/hobby.


Profile of Shri Jaswant Singh:


Shri Jaswant Singh is one of the great leader from West Bengal and also member of parliament. He was born in 3rd January of 1938 in Rajasthan. His father and mother name is Late Shri Tahkur Sardar Singhji and Late Smt. Kunwar Baisa and also his wife name is Smt Sheetal Kumar. He have two no. of sons.


Details profile of Shri Jaswant Singh:


Jaswant

Name :

Shri Jaswant Singh

Constituency from which he elected :

Darjeeling

Father's Name :

Late Shri Thakur Sardar Singhji

Mother's Name :

Late Smt. Kunwar Baisa

Date of Birth :

03-01-1938

Birth Place :

Vill. Jasol Distt. Barmer( Rajasthan )

Maritial Status :

Married

Date of Marriage :

-NA-

Spouse Name :

Smt. Sheetal Kumar

No. of Children :

No.of Sons:2 No.of Daughters:0

State Name :

West Bengal

Party Name :

Bharatiya Janata Party (BJP)

Permanent Address :

Village - Temawas, Gram Panchayat, Mewanagar,Tehsil - Pachpadra, Jasol, Distt. - Barmer Rajasthan

Present Address :

15, Teen Murti Lane,New Delhi - 110 001

Email id :

jaswant@sansad.nic.in

Educational Qualifications :

B.A., B.Sc. Educated at Mayo College, Ajmer, Joint Services Wing, Clement Town, Dehradun. N.D.A. Khadakvasla and Indian Military Academy, Dehradun

Profession :

Political and Social Worker

Positions Held :

Elected to Rajya Sabha( 1980)Re-elected to Rajya Sabha( 1986)Member, Public Accounts Committee, Rajya Sabha( 1986-1989)Member, Committee on Previleges, Rajya SabhaMember, Commitee on Public Undertakings, Rajya SabhaMember, Consultative Committee constituted under the Punjab State( 1987)Legislature (Delegation of Powers) Act, 1987( 1989-1991)Elected to 9th Lok Sabha( 1990)Chairman, Estimate Committee( 1991-1996)Re-elected to 10th Lok Sabha (2nd term)( 1991-1992)Chairman, Committee on Environment and ForestsMember, Joint Parliamentary Committee to enquire into Irregularities in Securities and Banking Transactions( 1992)Chairman, Committee on Energy( 1993)Re-elected to 11th Lok Sabha (3rd term)( 1996-97)Union Cabinet Minister, Finance( May 1996)Deputy Chairman, Planning Commission( 25 March 1998-4 Feb. 1999)Re-elected to Rajya Sabha (3rd term)( July 1998)Union Cabinet Minister, External Affairs( Dec. 1998-1 July 2002)Union Cabinet Minister, Electronics (Simultaneous charge)( Feb-Oct. 1999)Union Cabinet Minister, Surface Transport (Simultaneous charge)( 6 Aug.-13 Oct. 1999)Re-elected to Rajya Sabha (4th term)( 15 Oct. 1999-21 May 2004)Union Cabinet Minister, Defence (Simultaneous charges)( 18 March-15 Oct. 2001)Minister of Finance and Company Affairs, Govt. of India( 1 July 2002-9 April 2003)Union Cabinet Minister, Finance( 10 April 2002-21 May 2004)Re-elected to Rajya Sabha (5th term)( 3 June-4 July 2004)Leader of Opposition, Rajya SabhaMember, Committee on Science and Technology, Environment and Forests( Aug. 2004-Aug. 2006)Member, Joint Parliamentary Committee on the Installation of Portraits/Stautes of National Leaders and Parliamentarians in Parliament House Complex( Aug. 2004-May 2009)Member, General Purposes Committee( Aug 2005 onwards)Re-elected to 15th Lok Sabha (4th term)( 2009)Chairman, Committee on Public Accounts( 6 Aug. 2009 - 31 Dec. 2009)Member, Committee on Public Accounts( 1 Jan. 2010)Member, Committee on Budget( 10 September, 2009)

Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests :

Through his foundation, he provides ambulance service in the desert districts of barmer and Jaislmer, his home districts. To promote and disseminate the literature of Dingal(an ancient local language) he has established another foundation. He is also a trustee on various charities engaged in running hospitals, museums and water conservation projects.

Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation :

Member (i) Indian Polo Association, (ii) Equestrian Federation of India,(iii) Defence Services Officers Institue, (iv) Delhi golf Club (v) United Services Institute, (vi) India International Centre, (vii) International Institute of Strategic Studies, London antiquarian, bibliophile, music, horses, eqestrian sports, gold and chess

Hobbies :

Works with music,playing chess preferably against a computer and golf

Countries Visited :

Widely traveled

Other Information :

Commissioned to the Central India Horse in 1957 resigned Commission to join politics Chaired several Task Forces to recommend policy to the Government amongst others on (i) Telecommunications, (ii) Information Technology, and (iii) Energy was member of Group of Ministries on (a) Reforming the National Security System (b) Hydrocarbon Vision 2025


Related Articles

More articles: Jaswant Singh BJP Leader

Comments

No responses found. Be the first to comment...


  • Do not include your name, "with regards" etc in the comment. Write detailed comment, relevant to the topic.
  • No HTML formatting and links to other web sites are allowed.
  • This is a strictly moderated site. Absolutely no spam allowed.
  • Name:
    Email: