Details Profile of Shri Pranab Mukherjee - INC Leader


Details Profile of Shri Pranab Mukherjee/Education/career/Profession/interest/Family/address/post held/Party name.


Profile of Shri Pranab Mukherjee :


Shri Paranab Mukherjee is a great leader of West Bengal as well as India. His father and mother name is Late Shri Kamanda Kinkar Mukherjee and Late Smt. Rajlakshmi Mukherjee and also his wife name is Smt. Suvra Mukherjee. He is born in 11th December of 1935 in Birbhum. He born in West Bengal for this cause he always want to do something for West Bengal people . His party name is Indian National Congress.


Details Profile of Shri Pranab Mukherjee:



Pranab Mukherjee

Name :

Shri Pranab Mukherjee

Constituency from which He elected :

Jangipur

Father's Name :

Late Shri Kamada Kinkar Mukherjee

Mother's Name :

Late Smt. Rajlakshmi Mukherjee

Date of Birth :

1935-12-11

Birth Place :

Mirati Kirnahar, Distt. Birbhum ( West Bengal )

Maritial Status :

Married

Date of Marriage :

1957-07-13

Spouse Name :

Smt. Suvra Mukherjee

No. of Children :

No.of Sons:2 No.of Daughters:1

State Name :

West Bengal

Party Name :

Indian National Congress (INC)

Permanent Address :

Flat No. 2-A, First Floor,60/2/7, Kavi Bharti Sarani, Lake Road, Kolkata - 700 029 West Bengal .

Present Address :

13, Talkatora Road,New Delhi - 110 001

Email id :

pkm@sansad.nic.in

Educational Qualifications :

M.A. (History), M.A. (Political Science), LL.B., D. Litt. (Honoris Causa) Educated at Vidyasagar College, Suri, Calcutta University, West Bengal

Profession :

Political and Social Worker, Teacher, Writer

Positions Held :

Elected to Rajya Sabha( July 1969)Union Deputy Minister, Industrial Development( Jan. 1973-Jan. 1974)Union Deputy Minister, Shipping and Transport( Jan. 1974-Oct. 1974)Union Minister of State, Finance( Oct. 1974-Dec. 1975)Re-elected to Rajya Sabha (2nd term)( July 1975)Union Minister, Revenue and Banking (Independent Charge)( Dec. 1975-Mar. 1977)Deputy Leader, Congress Party, Rajya Sabha( 1978 -1980)Member, Congress Working Committee (INC)( 27 Jan. 1978 - 18 Jan. 1986)Treasurer, All India Congress Committee( 1978 - 1979)Treasurer, Congress (I) Party in ParliamentMember, Central Parliamentary Board, AICC( 1978 - 1986)Union Minister, Commerce and Steel and Mines( Jan. 1980-Jan. 1982)Leader of the House, Rajya Sabha( 1980 -1985)Re-elected to Rajya Sabha (3rd term)( Aug. 1981)Union Cabinet Minister, Finance with additional charge of Ministry of Commerce and Supply( Jan. 1982-Dec. 1984 and Sept. - Dec. 1984)Chairman, Campaign Committee of AICC for Conducting National Election to Parliament( 1984-1991,1996 and 1998)Chairman, Economic Advisory Cell, AICC( 1987 - 1989)Deputy Chairman, Planning Commission( June 1991-May 1996)Union Cabinet Minister, Commerce( Jan. 1993-Feb. 1995)Re-elected to Rajya Sabha (4th term)( 1993)Union Cabinet Minister, External Affairs( Feb. 1995-May 1996)Member, Business Advisory Committee, Rajya Sabha( 1996 - 2003)Member, Committee on Privileges, Rajya Sabha( 1996 -2004)Member, Committee on Rules, Rajya SabhaMember, Consultative Committee for External Affairs( 1996 -1999)Chairman, Departmentally related Parliamentary Standing Committee on Science and Technology, Environment and Forest( 1997)Re-elected to Rajya Sabha (5th term)( 1999)Chairman, Central Election Coordination Committee, AICC( 28 June 1999 onwards)Member, Congress Working Committee( INC)( 10 Aug.1997 till date)General Secretary, AICC( 1998 - 1999)Chairman, Departmentally related Parliamentary Standing Committee on Home Affairs( June 1998 - May 2004)President, West Bengal Pradesh Congress Committee( Aug. 2000 till date)Member, Central Election Committee, AICC( 12 Dec. 2001 onwards)Elected to 14th Lok Sabha( 13 May 2004)Union Cabinet Minister, Defence( 23 May 2004 - 24 Oct. 2006)Leader of the House, Lok Sabha( 25 May 2004)Union Cabinet Minister, External Affairs( 25 Oct. 2006-23 May 2009)Ministry of Finance (additional charge)( 24 Jan. 2009 - 23 May 2009)Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)( 20 May 2009)Leader of the House, Lok Sabha( 26 May 2009)Union Cabinet Minister, Finance( 23 May 2009)

Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests :

President, Nikhil Bharat Banga Sahitya Sammelan, 1995-2001 and again from 2004 till date Chairman(i) Council of Indian Statistical Institute since 2006 and (ii) Planning Board, Asiatic Society, Kolkata, 1984-1986, 1992-1996 and 2004-2009 Trustee (i) Bangiya Sahitya Parishad, 1984-1990 and (ii) Bidhan Memorial Trust, Kolkata since 1998.

Sports, Clubs, Favourite Pastimes and Recreation :

N.A.

Hobbies :

Reading, gardening and music

Countries Visited :

Widely traveled

Other Information :

IInternational Organizations /I(i) Board of Governors (a)International Monetary Fund 1982 -1985 (b) World Bank, 1982 - 1985 (c) Asian Development Bank, 1982 -1985 (d) African Development Bank, 1982 -1985 (e) Member, Boards of governance since May 2009 (ii) Chairman, Group 24 Ministerial Group attached to IMF and World Bank, 1984 (iii) Presided over SAARC Council of Ministers Conference, May 1995 November 1995 2006 and 2007 ILeader of Indian delegations to /I (i) Colombo Plan Finance Ministers Conference, Singapore, 1975 and Colombo, 1976 (ii) Commonwealth Finance Ministers Conference, 1982, 1983 and 1984 (iii) Annual General Meeting of World Bank and IMF, 1982, 1983 and 1984 (iv) Annual General Meeting of Asian Development Bank, 1982, 1983 and 1984 (v) Ministerial Conference of WTO, Marrakesh, 1994 (vi) UN General Assembly, 1994, 1995, 2005 and 2006 (vii) Social Summit, Copenhagen, 1995 (viii) 40th Anniversary of Asian Conference, Bandung, 1995 (ix) Non-Aligned Foreign Ministers Conference, Carte-Ghana, 1995 (x) Conference of Commonwealth Heads of Governments (CHOGAM), Auckland 1996 IHonours and Distinctions conferred /Ii)Rated as one of the best five Finance Ministers of the world, 1984 according to a survey of Euro Money, a journal published from New York (ii)Conferred Best Parliamentarian Award, 1997 (iii) Awarded Padma Vibhushan, 2007. His leadership in the Ministry of Finance and other Economic Ministries was well acclaimed, nationally and internationally. He was considered as the key figure in formulating economic policies of the nation for a long period. Under his stewardship India earned the distinction of not withdrawing the last installment of IMF loan to the extent of US$1.1 billion. He was considered top ranking Minister and presided over the Cabinet meetings of the Union in the absence of the Prime Minister during 1980-1985.


Related Articles

Personal Life of Pranab Mukherjee and Family Life

Pranab Mukherjee is the present Finance Minister of India, and the president of the West Bengal Pradesh Congress Committee. Being the Congress supremo in West Bengal, Pranab Mukherjee has got an important role to play in the upcoming Bidhan Sabha Election West Bengal 2011. This article gives information on the personal life of Pranab Mukherjee as well as the family life of Pranab Mukherjee.

More articles: Pranab Mukherjee

Comments

No responses found. Be the first to comment...


  • Do not include your name, "with regards" etc in the comment. Write detailed comment, relevant to the topic.
  • No HTML formatting and links to other web sites are allowed.
  • This is a strictly moderated site. Absolutely no spam allowed.
  • Name:
    Email: