Profile Of Mamata Banerjee and her great deeds


Mamata Benerjee is the leader of Trinamool Congress of West Bengal and currrently the railway minister. Here are some informations in details about Mamata Banerjee.

Profile Of Mamata Banerjee



Mamata Banerjee



Date of birth of Mamata Banerjee is 5th January 1955. She is born in Kolkata. She was born in a lower middle class family. She started her political carrier with the Congress. during The 1970's she became the Secretary of State Mahila Congress. She had never wasted money in luxuries. Through out her political life she had never spend money on clothes, cosmetics, jewelery and other goods.
Mamata Banerjee is Graduated from the Jogamaya Devi college in arts. She also got a master's degree from the University of Kolkata. She had also done B.Ed from the Shri Shikshayatan College. Later she achieved a LL.B. degree from the Jogesh Chandra Choudhury College of Law, Kolkata.


Career Of Mamata Banerjee as a political leader



In the 1970's she became the secretary of the Indian National congress.
In 1984 she became the youngest parliamentarians from the Jadavpur parliamentary Constituency.

Trinamool Congress was established in 1997 by Mamata Banerjee. Very soon this party became the opposition party for the long standing communist party in West Bengal and was strong enough too. Toaday Trinamool Congress help an important position in West Bengal and Mamata Banerjee is working hard for the party. There are other members too in the party working hard for it and contributing a lot for it. this is the reason for the party to be uplifted. There are rapid protests done by the party in West Bengal and had brought success too in many aims and missions.
Trinamool


Now Mamata Banerjee is the Railway minister of India and she is working hard to develop the railways of Bengal. She had introduced many new trains in all the parts of the country, employed many people, many coach factories are made and many new tracks are also made. These are the developments she is bringing in the country and these all help in creating a better infrastructure for the country.


Positions held by Mamata Banerjee



1/1/1970 General-Secretary, Mahila Congress (I), West Bengal

1/1/1978 Secretary, District Congress Committee (Indira) [D.C.C. (I)], Calcutta South

1/1/1984 Elected to 8th Lok Sabha

1/2/1984 General-Secretary, All India Youth Congress (I)

1/1/1985 Member, Committee on the Welfare of Scheduled Castes and Scheduled Tribes

1/1/1987 Member, National Council, All India Youth Congress (I)

1/2/1987 Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs

1/3/1987 Member, Consultative Committee, Ministry of Human Resource
Development

1/1/1988 Member, Executive Committee, Congress Parliamentary Party [C.P.P. (I)]

1/1/1989 Member, Executive Committee, Pradesh Congress Committee [P.C.C. (I)], West Bengal

1/1/1990 President, Youth Congress, West Bengal

1/1/1991 Re-elected to 10th Lok Sabha (2nd term)

1/2/1991 Union Minister of State, Human Resource Development, Department of Youth Affairs and Sports; and Women and Child Development

1/1/1993 Member, Committee on Home Affairs

1/2/1993 Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs

1/1/1996 Member, Committee on Public Accounts

1/2/1996 Re-elected to 11th Lok Sabha (3rd term)

1/3/1996 Member, Committee on Home Affairs

1/4/1996 Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs

1/1/1997 Founded All India Trinamool Congress and elected Chairperson, All India Trinamool Congress

1/1/1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (4th term)

1/2/1998 Chairman, Committee on Railways

1/3/1998 Member, General Purposes Committee

1/4/1998 Member, Consultative Committee, Ministry of Home Affairs

1/1/1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (5th term)

1/2/1999 Leader, All India Trinamool Congress Parliamentary Party, Lok Sabha

1/3/1999 Member, General Purposes Committee

1/4/1999 Union Cabinet Minister, Railways

1/1/2002 Member, Consultative Committee, Ministry of Industries

1/1/2003 Union Cabinet Minister (without any portfolio)

1/9/2004 Union Cabinet Minister, Coal and Mines

5/14/2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 6th term)

5/15/2004 Member, Committee on Personnel, Public Grievances, Law & Justice

1/1/2006 Member, Committee on Home Affairs

6/6/2006 Member, Committee on Home Affairs

1/1/2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (7th term)

2/1/2009 Union Cabinet Minister, Railways

3/1/2009 Leader, All India Trinamool Congress Parliamentary Party, Lok Sabha


Contact Information of Mamata Banerjee



Permanent address of Mamata Banerjee is 30-B, Harish Chatterjee Street,Kolkata-700 026 West Bengal whereas Mamata Banerjee's current address is C-4, M.S. Flats, B.K.S. Marg, New Delhi-110 001
Telephone numbers of Mamata Banerjee- . (033) 24753000 Fax. (033) 24540880 {Kolkata}
-(011) 23381213, 23386645 (O) 23722975 (R) Fax. (011) 23387333 (O), 23319555 (R){New Delhi}
Mamata Banerjee's email id is mamata.sansad@sansad.nic.in.


Related Articles

Full Biography of Mamata Banerjee- Powerful Politician of West Bengal

Mamata Banerjee, popularly known as “Didi” of West Bengal is the founder and chief executive of the All India Trinamool Congress Party. In 2011 Bidhansabha Election in West Bengal she defeated the Left Front and makes an end to the 34 yrs of Left front rule in West Bengal. She is a well-known leader not just to the people of Bengal but also across India. Read this full article to get more details of this powerful and influential leader of West Bengal.

More articles: Mamata Banerjee Trinamool Congress

Comments

Guest Author: sukanta roy20 Sep 2012

ma matir sarkar amader nutun chalar path dekhieche er jonnya amader didi ke asankho dhanyabad.didi parle ekbar bankura ke dekho



  • Do not include your name, "with regards" etc in the comment. Write detailed comment, relevant to the topic.
  • No HTML formatting and links to other web sites are allowed.
  • This is a strictly moderated site. Absolutely no spam allowed.
  • Name:
    Email: