Profile,Bigraphy and Biodata of Shri Basudeb Acharia MP of CPM party, West Bengal


Here is a detailed profile of Shri Basudeb Acharia, from West Bengal, member of Lok Sabha. Here you will get about the carrier informations, biography and contact informations of Shri Basudeb Acharia.

Personal information of Shri Basudeb Acharia


Shri Basudeb Acharia

Date of Birth of Shri Basudeb Acharia is 11 July 1942. Father's name of Shri Basudeb Acharia is Late Shri Kanailal Acharia.
Mother's name of Shri Basudeb Acharia is Smt. Konak Lata Acharia. The date of marriage of Shri Basudeb Acharia is 25 February 1975.
Birth Place of Shri Basudeb Acharia is Bero, Distt. Purulia (West Bengal).
Shri Basudeb Acharia is married to Smt. Rajlaxmi Acharia.
Shri Basudeb Acharia has one son and two daughters. He is from the Communist Party of India (Marxist).

Educational Qualifications of Shri Basudeb Acharia are M.A.,B.T. Educated at Ranchi University, Ranchi, Bihar and Kolkata University, Kolkata, West Bengal.
Shri Basudeb Acharia had visited Iraq (Baghdad), Former U.S.S.R.; Member, Indian Parliamentary Delegations to Mongolia, (1985); and U.K., (1990).participated in International Conference on `Peace and Solidarity` at Pyongyang, North Korea; visited Oman, Poland, Czech Republic, Italy and Slovak Republic as member of Delegation led by the President of India, (1996).


Political career of Shri Basudeb Acharia


The important positions held by Shri Basudeb Acharia are :

1/1/1980 Elected to 7th Lok Sabha

1/1/1981 Member, Secretariat, Communist Party of India (Marxist) [C.P.I.(M)], Distt. Committee, Purulia

1/2/1981 Member, State Committee, C.P.I.(M), West Bengal

1/1/1984 Re-elected to 8th Lok Sabha (2nd term)

1/1/1985 Member, State Committee, C.P.I.(M), West Bengal

1/2/1985 Member, Railway Convention Committee

1/2/1986 Member, Joint Select Committee on Railways Bill

1/1/1989 Re-elected to 9th Lok Sabha (3rd term)

1/3/1990 Chairman, Committee on Public Undertakings

1/4/1990 Member, House Committee

1/5/1990 Member, General Purposes Committee

1/6/1990 Member, Consultative Committee, Ministry of Railways

1/1/1991 Re-elected to 10th Lok Sabha (4th term)

1/1/1993 Member, Committee on Public Undertakings

1/2/1993 Chairman, Committee on Government Assurances

1/3/1993 Member, Committee on Railways

1/1/1996 Re-elected to 11th Lok Sabha (5th term)

1/2/1996 Chairman, Committee on Railways

1/3/1996 Member, Panel of Chairman

1/4/1996 Member, Consultative Committee, Ministry of Industry

1/1/1998 Re-elected to 12th Lok Sabha (6th term)

1/2/1998 Member, Panel of Chairman, Lok Sabha

1/4/1998 Convenor, Sub-Committee on Power, Committee on Energy

1/5/1998 Member, Committee on Energy and its Sub-Committees on Coal and Action Taken Reports

1/6/1998 Member, Committee of Privileges

1/7/1998 Member, General Purposes Committee

1/8/1998 Member, Committee to review the rate of dividend payable by the Railway Undertakings to General Revenues

1/9/1998 Member, Consultative Committee, Ministry of Industry

1/10/1998 Special Invitee, Consultative Committee, Ministry of Railways

1/1/1999 Re-elected to 13th Lok Sabha (7th term)

1/2/1999 Chairman, Committee on Petitions

1/3/1999 Member, Committee on Energy

1/4/1999 Member, General Purposes Committee

1/4/2000 Member, Consultative Committee Ministry of Railways Special Member, Consultative Committee, Ministry of Industry

5/14/2004 Re-elected to 14th Lok Sabha( 8th term) Leader, CPI (M) Parliamentary Party, Lok Sabha Chairman, Committee on Railways Member, Rules Committee Member, General Purposes Committee

5/15/2004 Member, Committee on Security in Parliament Complex

5/16/2004 Member, Committee on Installation of Portraits/Statues of National Leaders and Parliamentarian in Parliament House

5/17/2004 Member, Consultative Committee, Ministry of Heavy Industry & Public Enterprises

5/18/2004 Special Member, Consultative Committee, Ministry of Power

1/1/2005 Chairman, Committee on Railways

1/1/2008 Member, Central Committee CPI (M)

1/1/2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (9th term)

1/2/2009 Leader, CPI (M) Parliamentary Party, Lok Sabha

1/3/2009 Member, Panel of Chairmen, Lok Sabha

1/4/2009 Member, Business Advisory Committee

1/4/2009 Chairman, Committee on Agriculture

1/5/2009 Member, General Purposes Committee

1/5/2009 Member, Consultative Committee, Ministry of Heavy Industries & Public Enterprises.

Shri Basudeb Acharia is the president of West Bengal Railway Contracter Labour Union; West Bengal Railway Contracter Labour Union;West Bengal Railway Contracter Labour Union; DVC Contractor Workers Union; DVC Contractor Workers Union; DVC Contractor Workers Union.

Shri Basudeb Acharia is the Vice-president of All India Centre, Indian Trade Union; DVC Shramik Union and Colliery Mazdoor Sabha of India;

Shri Basudeb Acharia is the Member of Central Committee CPI (M); General Council, CITU; Working Committee, CITU, West Bengal.

Contact Informations of Shri Basudeb Acharia


The permanent address of Shri Basudeb Acharia is Village Kantaranguni, P.O. Adra,Distt. Purulia - 723 101, West Bengal.
The current address of Shri Basudeb Acharia is 21, Ashoka Road,New Delhi - 110 001.
Telephone numbers of Shri Basudeb Acharia -
(03251) 244262,244900 Fax. (03252) 222360 {West Bengal}
(011) 23342235, 23362235, 23034705 9868180022(M), 09434014347 (M) {New Delhi}

Email Id of Shri Basudeb Acharia is bacharya@sansad.nic.in.


Comments

No responses found. Be the first to comment...


  • Do not include your name, "with regards" etc in the comment. Write detailed comment, relevant to the topic.
  • No HTML formatting and links to other web sites are allowed.
  • This is a strictly moderated site. Absolutely no spam allowed.
  • Name:
    Email: