Profile, Biography, Contact informations and details of Shri Gurudas Dasgupta (Lok Sabha member)


Here is a detailed profile of Shri Gurudas Dasgupta who is a Lok Sabha member with his political career informations. Here you can get all the contact informations, address and telephone numbers of Shri Gurudas Dasgupta.

Shri Gurudas Dasgupta, as a politician



Shri Gurudas Dasgupta


  • Date of Birth of Shri Gurudas Dasgupta is 3rd November 1936.

  • Birth Place of Shri Gurudas Dasgupta is Barisal (Now in Bangladesh).

  • Father's name of Shri Gurudas Dasgupta is Late Shri Durga Prosanna Das Gupta.

  • Mother's name of Shri Gurudas Dasgupta is Smt. Nihar Devi.
  • Educational qualifications of Shri Gurudas Dasgupta is M. Com Educated at Asutosh College and University College of Arts & Commerce, Calcutta University, Kolkata, West Bengal.

  • Date of marriage of Shri Gurudas Dasgupta is 18th June 1965.

  • Wife's name of Shri Gurudas Dasgupta is Smt. Jayasri Das Gupta.

  • Shri Gurudas Dasgupta is associated with the Communist Party of India

  • Shri Gurudas Dasgupta is elected from the constituency of Ghatal.



Special interests of Shri Gurudas Dasgupta is watching cricket matches, and listening to songs like Rabindranath Sangeet which are Bengali songs written and composed by the great poet Rabindranath Tagore. His favourite past times during school days were participating in Dramas.

He had visited many countries and those are Finland, France, Hungary, Italy, South Africa, U.K. and U.S.S.R.


Political Career of Shri Gurudas Dasgupta



Important positions held by Shri Gurudas Dasgupta are :

1/1/1985 Member, Rajya Sabha

1/1/1986 Chairman, Sub-Committee, Consultative Committee, Ministry of
Labour on the Conditions of Agricultural Workers

1/1/1988 Re-elected to Rajya Sabha (2nd term)

1/2/1992 Member, National Council, Communist Party of India

1/3/1992 Member, National Commission of Rural Labour

1/4/1992 Member, Joint Parliamentary Committee on Securities Scam

1/5/1992 Member, Committee on Finance

1/6/1992 Member, Committee on Government Assurances, Rajya Sabha

1/7/1992 Member, Sub-Committee, Consultative Committee, Ministry of Labour on Sick Public Sector Units

1/8/1992 Member, Consultative Committee, Ministry of Labour

1/9/1992 Member, Ethics Committee

1/1/1993 Chairman, Sub-Committee, Consultative Committee, Ministry of Labour on provident Fund and ESIC default.

1/2/1993 Chairman, Sub Committee, on the service condition of Private School Teachers

4/1/1993 Chairman, Sub-Committee, Consultative Committee, Ministry of labour on Safety in Mines

1/1/1994 Re-elected to Rajya Sabha (3rd term)

1/1/2004 Elected to 14th Lok Sabha

2/2/2004 Member, Committee on Finance

2/2/2004 Member, Committee on Public Undertakings

8/8/2004 Member, Standing Committee on Finance

1/1/2005 Member, Committee on Public Undertakings

1/1/2009 Re-elected to 15th Lok Sabha (2nd term)

1/2/2009 Leader, Communist Party of India Parliamentary Party, Lok Sabha

5/30/2009 Member, Committee on Finance

9/23/2009 Member, Committee on Petitions

10/7/2009 Member, Committee on Ethics

10/8/2009 Member, Consultative Committee on Labour


Memberships, presidency and political deeds of Shri Gurudas Dasgupta



He was detained under defense of India rules in 1965. He went underground during Congress rule in India in number of occasions.
Shri Gurudas Dasgupta is the President of Undivided Bengal Provincial Students` Federation, 1958-60.
Shri Gurudas Dasgupta is the vice-president of All India Trade Union Congress and Bhartiya Khet Mazdoor Union.
Shri Gurudas Dasgupta is the General Secretary of Asutosh College Students` Union, 1957; West Bengal Committee of All India Youth Federation, 1967-77 and West Bengal Youth Festival Preparatory Committee, 1968, 1970 and 1973.


Contact Shri Gurudas Dasgupta



Present address of Shri Gurudas Dasgupta is 78,Chetla Road,Kolkata-700 027 West Bengal.

Current address of Shri Gurudas Dasgupta is 78,Chetla Road,Kolkata-700 027 West Bengal.

Telephone numbers of Shri Gurudas Dasgupta are :
(033) 24793434, 24796565 {Kolkata}
(011) 23388701, 9868180640 (M) {New Delhi}


Related Articles

The Left Front youth brigade

This article gives information on the profiles and biography of a few of the young candidates of the Left Front who are standing for elections in the upcoming 2011 Bidhan Sabha Election.

West Bengal Assembly speaker Hasim Abdul Halim ends his 29 years innings

Hasim Abdul Halim ends his 29 years speaker post on 31st of May 2011 by the election of new speaker. He create a new record in the world for holding the speaker post at a stretch of 29 years.In 1982 he elected second time in west Bengal assembly election and became speaker. He is famous for his good relations with oppositions.

More articles: CPIM leaders

Comments

No responses found. Be the first to comment...


  • Do not include your name, "with regards" etc in the comment. Write detailed comment, relevant to the topic.
  • No HTML formatting and links to other web sites are allowed.
  • This is a strictly moderated site. Absolutely no spam allowed.
  • Name:
    Email: